Witamy Was na progu niesamowitej krainy, gdzie zaczynają się Bałkany! Czas płynie tutaj inaczej, do rytmu wybijanego przez kopyta dzielnych koni. Szlak jest szczególny, prowadzi nas śladem średniowiecznych monastyrów, tajemniczych jaskiń, malowniczych wodospadów i innych zapierających dech w piersiach skarbów przyrody.
Stara Płanina to malowniczy łańcuch górski na północnym pograniczu Bałkanów. W lesistych dolinach ukrywają się tu szumiące potoki. Pośród starych lasów niespodziewanie pojawiają się słoneczne polany. Skaliste grzbiety gór otaczają zabytkowe wioski i miasteczka. Wszędzie tu życie płynie innym rytmem – jest bliższe naturze, jak za dawnych czasów.
Wyprawa do Bułgarii zaplanowana jest jako połączenie rekreacyjnej jazdy konnej, podziwiania lokalnego dziedzictwa kulturowego, spotkań z lokalną ludnością i degustowania tradycyjnych przysmaków. Trasa wytyczona jest na komfortowej wysokości, nie przekraczamy 1100 m n.p.m. Dzięki temu udział w wyprawie jest możliwy nawet dla najbardziej wrażliwych na wysokość osób.
Lokalne wierzchowce to mieszanka konia wschodniobułgarskiego z koniem karakaczańskim. Są to konie średniego rozmiaru, około 150 cm w kłębie. Cechuje je wysoka rezolutność i wytrzymałość fizyczna, dzięki czemu są idealne do poruszania się po górskich ścieżkach Starej Płaniny.
Rajd konny w Starej Płaninie należy do łatwych, a dynamika jazdy jest spokojna (choć galopy też się zdarzają). Z tego względu to idealna propozycja dla osób, które zaczynają dopiero przygodę z rajdami konnymi lub poszukują aktywnego odpoczynku i relaksu.
Z uwagi na dobrostan koni, waga jeźdźca nie może przekraczać 100 kg.
Plan rajdu
Dzień 1
Przybycie do Bułgarii
Uczestnicy przylatują do Sofii. Każdy zostanie przetransportowany do hotelu, gdzie zorganizowany jest nocleg. Wieczorem można wybrać się na spacer po Starym Mieście i kolację.
Dzień 2
Średniowieczny monastyr
Po śniadaniu w hotelu wyruszymy samochodami do wsi Golyam Izovor, w rejon Tetewen. Poznamy tutaj nasze konie i ruszymy na zapoznawczą włóczęgę po okolicy. Przejażdżka potrwa około 4-5 godzin. Będzie można podziwiać wspaniałą panoramę pasma górskiego Stara Płanina oraz miasteczka Tetewen. Następnie wyruszymy ocienionym przez stare buki szlakiem do Monasteru Głożeńskiego. Kompleks klasztorny leży na skalistym wzgórzu, z którego rozciąga się widok na Nizinę Naddunajską. Prawdopodobnie będzie okazja poznać strzegącego monastyru szalonego mnicha (to nie żart! :)). Na lunch zjemy pyszną zupę, a następnie wracamy do Golyam Izvor. Nocleg w guesthousie.
Dzień 3
Wzgórza wokół Golyam Izvor
Po śniadaniu ruszamy penetrować pobliską okolicę. Szlak prowadzi początkowo się przez stary, mieszany las. Następnie odwiedzimy wioski z przepięknymi, starymi domami, gdzie będzie okazja przyjrzeć się codziennemu życiu mieszkańców wzgórz. Wreszcie dotrzemy na polany, gdzie pojawi się okazja do spokojnego galopu. Na noc wracamy do znanego nam już guesthousu.
Dzień 4
Wzgórza i kotliny
Opuszczamy Golyam Izvor. Czeka nas około 5-6 godzin w siodle. Szlak wiedzie wzdłuż rzeki, gdzie pojawią się odcinki dłuższego galopu. Mijamy wioskę Belianovec i zagłębiamy się w urokliwy zagajnik sosnowy. Lunch zaplanowany jest w formie pikniku, na łonie natury. Po południu docieramy do wioski Brusen, gdzie kończymy jazdę konną tego dnia. Nasz urokliwy guesthouse położony jest niedaleko, w miejscowości Lopian, zostaniemy do niego zawiezieni samochodami. Jeśli wystarczy nam sił i chęci, możemy wyruszyć jeszcze na wycieczkę do monastyru i wodospadu pod Etropole.
Dzień 5
Podziemny szlak
Tego dnia ponownie wjeżdżamy w lasy, tym razem jednak szlak wspina się stopniowo w górę. Po drugiej stronie zbocza docieramy do wsi Cherni Vit. W siodle spędzimy około 5 godzin, a po południu zaplanowana jest wycieczka do jaskini krasowej Syewa Dupka. Na kompleks jaskini składa się 5 sal o unikatowych formacjach naciekowych, a łączna długość korytarzy wynosi 400 metrów. Wieczorem dojeżdżamy do przepięknego, zabytkowego Tetewen, gdzie zostaniemy na nocleg.
Dzień 6
Park Narodowy
Po śniadaniu opuszczamy Cherni Vit i wyruszamy w kierunku rezerwatu Boatin. To część Parku Narodowego Bałkanów Środkowych, obejmującego ochroną przyrodę środkowej części Starej Płaniny. Po południu zostawiamy konie pod czujnym okiem koniuszego i ponownie jedziemy Tetewen na noc.
Dzień 7
Ostatnie galopy
Wracamy samochodami w okolice Cherni Vit, gdzie czekają konie. Wskakujemy w siodła po raz ostatni i wyruszamy malowniczym szlakiem przez góry. Czeka nas minimum 5 godzin jazdy. Po południu żegnamy się z końmi i wracamy do Sofii. Nocleg w hotelu.
Dzień 8
Pożegnanie z Bułgarią
Grupa opuszcza Bułgarię. Po śniadaniu każdy zostanie odwieziony na lotnisko.
Przewodnik może zmodyfikować trasę w zależności od warunków pogodowych oraz umiejętności jeździeckich grupy.