Wyspy Zielonego Przylądka - trekking na Santo Antão

Udostępnij - zaproponuj wycieczkę znajomym
TripTrip-Wyspy-Zielonego-Przylądka-trekking-Santo-Antão-2

Wyspy Zielonego Przylądka - nieziemskie miejsce dla wielbicieli trekkingów na lekko. Podczas 9 dni trekkingu na wyspie Santo Antao przejdziemy wyspę z zachodu na wschód. Rozpoczniemy w “suchej” części wyspy, zdobędziemy najwyższy szczyt Topo de Coroa, aby resztę czasu spędzić w “zielonej” części. Ta jest pełna głębokich dolin, w których miejscowi uprawiają swoje tarasowe pola. Szlak prowadzi po starych brukowanych drogach zbudowanych przez handlarzy grogiem, po oślich i kozich ścieżkach.

Wyspy Zielonego Przylądka: słoneczny trekking na Santo Antão

  • Nieziemskie miejsce dla wielbicieli trekkingów na lekko
  • Dolina Grogu - setki lat produkująca zabroniony trunek
  • Zdobycie najwyższego szczytu wyspy Tope de Coroa (1979 m n.p.m.)
  • Zielona Dolina Paul nawadniania tradycyjnymi metodami
  • Trekking słynną ścieżką nad wysokimi klifami przez Fontainhas
  • Gościnne kreolskie wioski i ekologiczna żywność

 
Kiedy w styczniu 1462 kapitan Diego Alfonso odkrył wyspę Santo Antao, nie miał jeszcze pojęcia, że odkrył przepiękny raj dla każdego miłośnika trekkingów. Prawie siedemset lat później zapraszamy Was do głębokich zielonych dolin, wysokich klifów, wygasłych wulkanów, do gościnnych Kreolów, z bogatą kulturą i kuchnią.
 
Podczas 9 dni trekkingu na wyspie Santo Antao przejdziemy wyspę z zachodu na wschód. Rozpoczniemy w “suchej” części wyspy, zdobędziemy najwyższy szczyt Topo de Coroa, aby resztę czasu spędzić w “zielonej” części. Ta jest pełna głębokich dolin, w których miejscowi uprawiają swoje tarasowe pola. Szlak prowadzi po starych brukowanych drogach zbudowanych przez handlarzy grogiem, po oślich i kozich ścieżkach. Pójdziemy po schodach, które mają kilkaset lat, przejdziemy się po lewadach, które doprowadzały wodę z gór.
 
Idziemy na lekko, nasze bagaże są transportowane do miejsc zakwaterowania. Nie jest to trekking technicznie trudny, jednak przewyższenia czasami mogą być duże. Dlatego na zmianę będziemy chodzić na trekkingi całodniowe i krósze, by był czas na regenerację i poznanie wiosek i ich lokalnych społeczności.
 
RAMOWY PROGRAM:
 
DZIEŃ 1-2
Wylot z Warszawy z przesiadką i noclegiem w Lizbonie. Możliwość krótkiego zwiedzania stolicy Portugalii w przypadku wystarczającej ilości czasu. Następnie kontynuacja podróży na Wyspy Zielonego Przylądka. Przylot na lotnisko Cesarii Evory do miasta Mindelo na wyspę Sao Vicente. Będzie czas na krótki spacer po rybnym targu i odwiedzimy dom słynnej piosenkarki.
 
DZIEŃ 3 (krótki trekking)
Poranny transfer promem na wyspę Santo Antão. Wsiadamy do naszego “alugera” - otwartego pick-upa (lub minibusa zależnie od liczby osób). Jedziemy na zachodni kraniec wyspy do Tarrafal, spokojnej rybackiej wioseczki nad czarną plażę, z wulkanicznym piaskiem. Po kąpieli i lunchu rozpoczniemy trekking wzdłuż oceanu do Monte Trigo. Zakwaterowanie w miejscowym domu gościnnym.
 
DZIEŃ 4 (całodzienny trekking)
Trekking przez pustynną część wyspy. Krajobrazy przypominają księżycową krainę. Dochodzimy do wioski Cha Dura, gdzie spędzimy 2 noce.
 
DZIEŃ 5 (całodzienny trekking)
Zdobycie najwyższej góry Wyspy Santo Antao, Tope de Coroa (1979 m.) zajmie nam cały dzień. Po trekkingu poznamy metody produkcji i spróbujemy słynnego swieżego miejscowego koziego sera. Zasmakujemy życia na “peryferii peryferii” :-)
 
DZIEŃ 6 (krótki trekking)
Dziś po śniadaniu odwiedzimy miejscową szkołę podstawową. Później kontynuujemy trekking w księżycowej krainie kraterów. Zjemy domowy obiad i zakończymy dzień w skalistym Alto Mira.
 
DZIEŃ 7 (krótki trekking)
Transfer do zielonej części wyspy starą widokową brukowaną drogą z wieloma przystankami na zdjęcia. Zobaczymy krater Cova i wioseczke Coculi, dojedziemy na północny kraniec wyspy do rybackiego miasteczka Ponta Del Sol. Obiad na jednej z ekofarm, gdzie będzie też możliwość kąpieli. Wieczór spędzimy w domu gospodarza daleko od turystycznych szlaków.
 
DZIEŃ 8 (całodzienny trekking)
Trekking "Doliną Grogu" do Cha das Pedras znaną z produkcji alkoholu z trzciny, który był setki lat górskimi ścieżkami transportowany na osłach do portów i sprzedawany na statki. By ukryć się przed portugalską władzą, mieszkańcy budowali strome brukowane ścieżki wysoko w skałach, z których też będziemy korzystać.
 
DZIEŃ 9 (całodzienny trekking)
Następny gwóźdź programu! Panoramiczna trasa z Cha de Igreja do Ponta do Sol prowadzi skałami wzdłuż oceanu i mija kreolskie wioseczki ukryte przed piratami w wąskich dolinach. Po jednej stronie będziemy mieć trudno dostępne pola tarasowe, po drugiej widok na ocean. We wioseczce Formiguinhas zjemy domowy obiad prosto z morza. Wieczorem impreza z muzyką w lokalnym barze.
 
DZIEŃ 10 (krótki trekking)
Dolina Paul jest zieloną wizytówką całej wyspy. Z własnym mikroklimatem umożliwia miejscowym farmerom wyhodować praktycznie każdą roślinę. Znajdziemy tu mango, kawę, papaje, banany, pomidory, ale też egzotyczne odmiany ziemniaków lub maniok. Będziemy spacerować zieloną doliną, degustować domową kawę, grog i soki.
 
DZIEŃ 11 (całodzienny trekking)
Ostatni dzień trekkingów prowadzi z Doliny Paul przez górę Pico da Cruz, z której zobaczymy sąsiednie wyspy Sao Nicolao, Sao Vicente i Santa Lucia. Zjemy domowy obiad i wieczór zakończymy w stolicy wyspy, miasteczku Porto Novo. z koncertem muzyki w Pedra d’Rala.
 
DZIEŃ 12
Rano przepłyniemy z powrotem na Sao Vicente. Zakwaterujemy się w guesthousie Che Guevara i popołudnie spędzimy zwiedzając miasteczko z kolorowymi domami i okolicę lub/i relaksując na plaży ze złotym piaskiem. Wieczorem na kolację dla chętnych ośmiornica z miejscowego rybnego targu.
 
DZIEŃ 13
Rano wsiadamy na samolot do Lisbony. Mamy cale popołudnie i wieczór by zobaczyć niektóre z atrakcji miasta i zasmakować lokalne przysmaki. W nocy wylatujemy z powrotem do Warszawy.
 
DZIEŃ 14
Powrót do Polski nad ranem.

Cena: 9 490 PLN 8 990 PLN

Data: 29/01/2022 - 11/02/2022

Inne dostępne daty: 24.04.2022 do 07.05.2022
Poziom trudności: łatwy - dla każdego chcącego przeżyć przygodę
Liczba uczestników: 6 - 15
Cena zawiera: • bilet lotniczy z Warszawy w dwie strony z wszystkimi opłatami
• bagaż nadawany i podręczny zgodnie z limitami wagowymi linii lotniczych
• zakwaterowanie w domach u miejscowych gospodarzy na Santo Antão
• zakwaterowanie w hotelu o standardzie 3* na wyspie São Vicente
• lokalny transport: prom między wyspami i busem lub "alugerem" na Santo Antao wg. programu
• częściowe wyżywienie (śniadania i obiadokolacje podczas trekkingu)
• degustacja grogu w Dolinie Paul
• transport z/na lotnisko na Sao Vicente
• opiekę polskojęzycznego pilota i lokalnego przewodnika górskiego
• pakiety informacyjne i mapy • obowiązkową gwarancję ubezpieczeniową biura podróży
• ubezpieczenie NNW i KL i ubezpieczenie bagażu do 200 Euro
• obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG)
• obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Pomocowy (TFP)
• ubezpieczenie na wypadek zarażenia się wirusem (COVID-19) podczas pobytu za granicą
Cena nie zawiera: • wyżywienie na wyspie Sao Vicente
• opłata lotniskowa po przylocie do Mindelo - 23 EUR
• test na obecność Covid-19 (jeżeli dotyczy)
Organizator: Barents

Cena promocyjna do 30.11.2021.

Lokalizacja

Santo Antao, Wyspy Zielonego Przylądka

TripTrip-Wyspy-Zielonego-Przylądka-trekking-Santo-Antão-2
TripTrip-Wyspy-Zielonego-Przylądka-trekking-Santo-Antão-3
TripTrip-Wyspy-Zielonego-Przylądka-trekking-Santo-Antão-4
TripTrip-Wyspy-Zielonego-Przylądka-trekking-Santo-Antão-5
TripTrip-Wyspy-Zielonego-Przylądka-trekking-Santo-Antão-6
TripTrip-Wyspy-Zielonego-Przylądka-trekking-Santo-Antão-7
TripTrip-Wyspy-Zielonego-Przylądka-trekking-Santo-Antão-8
TripTrip-Wyspy-Zielonego-Przylądka-trekking-Santo-Antão-9
TripTrip-Wyspy-Zielonego-Przylądka-trekking-Santo-Antão-1

ZAKWATEROWANIE:

Noclegi w rodzinnych pensjonatach/agroturystykach przystosowanych dla turystów. Pokoje czasami z własną łazienka/prysznicem. W niektórych zakwaterowaniach jest gorącą woda. Tam gdzie to jest możliwe pokoje są dwuosobowe, ale zdarzają się również trzy- lub czteroosobowe.

 

WYŻYWIENIE:

Lokalna kuchnia kreolska (przyjazna również dla wegetarian) to warzywa z ogródka, świeże ryby lub wieprzowina. W domach gościnnych podczas trekkingu gotować nam będą lokalni gospodarze. Wyżywienie w lokalnych knajpkach na wyspie Sao Vicente po przylocie i przed wylotem płatne we własnym zakresie.

 

TREKKING I STOPNIE TRUDNOŚĆI:

Trekking "na lekko" oznacza, że główne bagaże są transportowane samochodem do miejsca zakwaterowani i my idziemy z niewielkim osobistym bagażem. Wymagana jest dobra kondycja fizyczna. Średni dzienny czas całodniowego trekkingu to 8 godzin i dni z lekkim trekkingiem to ok. 4 godzin plus dodatkowe tury dla chętnych po dotarciu do miejsca docelowego.

Większość szlaków przebiega przez ścieżki wybudowane miejscowymi przemytnikami grogu lub farmerami. Są to szlaki budowane setki lat temu, ale są w bardzo dobrym stanie, zazwyczaj brukowane, wystarczająco szerokie by mogły zmieścić się dwa osły i posiadające ochronną barierkę. Aczkolwiek nie ma podczas trekkingu technicznych trudnie miejsc, trzeba liczyć się z przewyższeniami ok. 1000 metrów jak pod górę tak i z górki podczas całodniowego trekkingu. By odetchnąć i nabrać sil, całodniowe trekkingi są kombinowane z półdniowymi by był czas na regeneracje. Dla aktywnych piechurów jednak przygotowaliśmy alternatywne dodatkowe spacery zamiast wypoczynku.

 

TRANSPORT:

Auto asekuracyjne transportuje bagaże między miejscami zakwaterowania. Na trekking zabieramy tylko niewielki bagaż podręczny tzn. chodzimy po górach "na lekko". Samochód może przetransportować uczestników, którzy będą chcieli danego dnia odpocząć od trekkingu. Nie ma możliwości skorzystania z samochodu w trakcie trekkingu (np. w połowie trasy).

 

POGODA:

Wyspy Zielonego Przylądka słyną ze słonecznej pogody praktycznie przez cały rok. Spodziewamy się bardzo dużej liczby słonecznych dni, lub lekkiego zachmurzenia. Prawdopodobieństwo wystąpienia opadów jest minimalne. Za dnia temperatura wynosi około 25’C, nocą i w wyższych partiach gór może być zaledwie o kilka stopni niższa.

 

WYLOT:

Miejscem rozpoczęcia wycieczki jest Warszawa. Dla klientów mieszkających za granicą możemy zorganizować (za dopłatą) przelot z innego miejsca w Europie.

 

INNE:

Dni i punkty programu wyjazdu mogą się zmienić w zależności od terminu wylotu lub w wyniku sytuacji na miejscu.

Zapytaj o wycieczkę

Masz dodatkowe pytania?
Interesuje Cię taka wycieczka w innym terminie?


Rezerwacja - zamówienie wstępne

Prosimy o wypełnienie formularza w celu dokonania rezerwacji - zamówienia wstępnego na wybraną wycieczkę.
Przesłanie formularza nie wiąże się z żadnymi kosztami i jest niezobowiązujące.


Udostępnij - zaproponuj wycieczkę znajomym