Huculskim Szlakiem - trekking Gorgany, Świdowiec i Czarnohora

Udostępnij - zaproponuj wycieczkę znajomym
TripTrip-trekking-Gorgany-Świdowiec-Czarnohora-Ukraina-Karpaty-1

Karpaty Wschodnie to góry wciąż dzikie, tajemnicze i niezwykłe. Gorgany, Świdowiec i Czarnohora to najwyższe pasma Ukrainy. Każde z nich wyraźnie różni się od pozostałych. Trekking Huculskim Szlakiem dostarczy wielu emocji wszystkim chcącym poczuć klimat i folklor panujący u naszych wschodnich sąsiadów, a przy tym przeżyć wspaniałą górską przygodę.

PRZED NAMI

  • wędrówka rumowiskami skalnymi Gorganów
  • trekking rozległymi połoninami Świdowca
  • wejście na najwyższe szczyty Czarnohory
  • dzika górska przyroda i namiotowe biwaki
  • kultura i historia karpackich miasteczek i wiosek
  • wyjątkowa atmosfera Huculszczyzny
  • spacer po wpisanym na listę UNESCO Starym Mieście we Lwowie

 

O WYPRAWIE

 

Karpaty Wschodnie to góry wciąż dzikie, tajemnicze i niezwykłe. Kuszą bujnością lasów, przestrzenią połonin i oszałamiającymi panorami ze szczytów. Przesiąknięte wspólną polsko-ukraińską historią i barwną kulturą Huculszczyzny senne miasteczka, czy rozciągające się w górskich dolinach wioski sprawiają wrażenie, że czas cofnął się tu kilkadziesiąt lat wstecz i panuje w nich wyjątkowa atmosfera.

 

Gorgany, Świdowiec i Czarnohora to najwyższe pasma Ukrainy. Każde z nich wyraźnie różni się od pozostałych. W rozległych i dzikich Gorganach króluje karpacka puszcza. Wprost z gęstwiny lasu wychodzimy na pokryte rumowiskami skalnymi i kosodrzewiną szczyty, z których roztaczają się piękne widoki. Świdowiec z kolei, to obszar niekończących się hal górskich. Po wejściu na główny grzbiet, zobaczymy ciągnące się aż po horyzont morze traw, a wśród niego galopujące konie. Czarnohora, odróżniająca się od poprzednich zauważalną rzeźbą polodowcową i najwyższym pasmem w kraju. Zobaczymy w niej malownicze górskie jeziorka i osobliwe formacje skalne, a także wejdziemy na Howerlę (2061 m n.p.m.) – najwyższy szczyt Ukrainy.

 

Trekking Huculskim Szlakiem dostarczy wielu emocji wszystkim chcącym poczuć klimat i folklor panujący u naszych wschodnich sąsiadów, a przy tym przeżyć wspaniałą górską przygodę. Trasa miejscami jest dość wymagająca z uwagi na kosodrzewinę, rumowiska skalne w Gorganach i przewyższenia, ale na pewno da mnóstwo satysfakcji wszystkim miłośnikom karpackich wędrówek. Podczas trekkingu biwakujemy w namiotach w górach w bardzo widokowych miejscach. Posiłki w górach przygotowujemy wspólnie na ogniskach lub kuchenkach gazowych, a w dolinach poznajemy regionalną kuchnię. W środku wyprawy robimy całodniową przerwę regeneracyjną.

 

PLAN WYPRAWY

 

1 dzień: Spotkanie w Przemyślu i przejazd na Ukrainę

Spotykamy się rano przy dworcu autobusowym w Przemyślu. Przekraczamy granicę i jedziemy lokalnymi środkami transportu do Lwowa, a następnie dalej do miejscowości Rafajłowa. Stamtąd wędrujemy około godziny do miejsca biwakowego. Nocleg w namiotach.

 

2 dzień: Wędrówka w Gorganach

Wchodzimy na Przełęcz Legionów, która jest ważnym miejscem w naszej historii. W październiku 1914 roku, w ciągu zaledwie 53 godzin, żołnierze III Pułku Piechoty Legionów Polskich wybudowali przez przełęcz drogę na potrzeby przekroczenia przez wojsko głównego grzbietu karpackiego. Szybkość tej budowy była ogromnym wyczynem i znaczącym osiągnięciem na froncie I Wojny Światowej. Wędrując dalej dochodzimy do polany pod szczytem Pantyr. Przed II Wojną Światową istniało tutaj jedno z licznych w Karpatach Wschodnich polskich schronisk. Nocleg w namiotach. Dystans 12 km, podejście ok. 550 m.

 

3 dzień: Dawną granicą na Połoninę Czarną

Wędrujemy dalej głównym grzbietem karpackim, a jednocześnie dawną granicą Rzeczpospolitej, przed 1939 rokiem liczącą 327 km i przebiegającą od Przełęczy Użockiej do okolic szczytu Hnitessa w Górach Czywczyńskich. Poznajemy też kwitesencję gorgańskiej przyrody – przez połacie gęstej kosodrzewiny i głazowiska wchodzimy na szczyt Wielkiej Bratkowskiej (1788 m n.p.m.), będący najwyższym w pasmie Połoniny Czarnej. Stąd schodzimy na Przełęcz Okole, gdzie swoje źródła ma rzeka Czarna Cisa. Nocleg w namiotach. Dystans 14 km, podejście ok. 900 m.

 

4 dzień: Malownicze krajobrazy Świdowca

Z Przełęczy Okole ruszamy na Świdowiec i wkraczamy na olbrzymie trawiaste połoniny, z których słynie to pasmo górskie. Roztaczają się z nich fantastyczne widoki na długie schodzące na południe ramiona tzw. Płaje Świdowieckie oraz na okoliczne pasma górskie. Na nocleg schodzimy w okolice malowniczo położonego pod głównym grzbietem jeziorka. Nocleg w namiotach. Dystans 11 km, podejście ok. 750 m.

 

5 dzień: Przez Bliźnicę w doliny

Wędrujemy głównym grzbietem Świdowca, podziwiamy widoki i zdobywamy najwyższy szczyt tego pasma – Bliźnicę (1883 m n.p.m.). Z niego schodzimy do bazy turystycznej Dragobrat, skąd zjeżdżamy wynajętym autem w doliny, do miejscowości Worochta. Nocleg w prywatnej kwaterze. Dystans 14 km, podejście ok. 580 m.

 

6 dzień: Odpoczynek w sercu Huculszczyzny

Przed nami cały dzień przeznaczony na odpoczynek i regenerację sił przed dalszą wędrówką. Spędzimy go jednak aktywnie, wczuwając się w klimat Worochty – słynnego międzywojennego uzdrowiska, zwanego niegdyś „drugim Zakopanem” i uznawanego za stolicę Huculszczyzny. Ten ciekawy region zamieszkany jest od wieków przez Hucułów – jedną z trzech, obok Łemków i Bojków, grup górali rusińskich. Zajmowali się oni hodowlą bydła i pasterstwem na okolicznych górskich halach. Wciąż wyróżniają się swoją barwną kulturą i tradycjami. Nocleg w prywatnej kwaterze.

 

7 dzień: Na Czarną Górę!

Rano ruszamy wynajętym autem do wioski Dzembronia. Stąd idziemy w góry wprost na grzbiet Czarnohory i jeden z jego najwyższych szczytów Pop Iwan (2022 m n.p.m.). W latach 30-tych XX wieku zbudowano tu Obserwatorium Astronomiczno-Meteorologiczne im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, potocznie zwane „Białym Słoniem”. Do dziś zachowały się mury tego obiektu, a obecnie służy on jako baza ratowników górskich. Z Popa Iwana roztacza się zachwycająca panorama! Nocleg w namiotach nieopodal szczytu. Dystans 13 km, podejście ok. 1350 m.

 

8 dzień: Czarnohorskim grzbietem

Ruszamy na zachód głównym grzbietem Czarnohory. Ponownie mijamy kamienne słupki po dawnej granicy między Rzeczpospolitą a Czechosłowacją. Mamy też okazję obcować z wysokogórską przyrodą i zobaczyć ślady rzeźby lodowcowej – kotły, jeziorka, żebra skalne. Nocleg w namiotach w okolicy jednego z jeziorek. Dystans 13 km, podejście ok. 520 m.

 

9 dzień: Na dach Ukrainy

Tego dnia wędrówki czeka nas dalsza widokowa wędrówka karpackim grzbietem. Będziemy podziwiać rozległe panoramy na okoliczne pasma górskie i wejdziemy na najwyższy szczyt Ukrainy – Howerlę (2061 m n.p.m.), a następnie Pietros (2020 m n.p.m.). Nocleg w namiotach. Dystans 16 km, podejście ok. 1150 m.

 

10 dzień: Zejście do Jasini

Schodzimy z gór do miejscowości Worochta, gdzie wzniesiemy toast za naszą wędrówkę i odpoczniemy po wędrówce. Nocleg w prywatnej kwaterze. Dystans 15 km.

 

11 dzień: Spacer po Lwowie

Wczesnym rankiem wyjeżdżamy do Lwowa i wybieramy się na spacer po uliczkach w centrum miasta. Około południa opuszczamy Lwów i udajemy się do Przemyśla.

Cena: 4 620 PLN

Data: 10/08/2024 - 20/08/2024

Dostępność miejsc: miejsca są dostępne
Cena bazowa w walucie przeliczana na pln: 2900 PLN + 400 EUR
Poziom trudności: średni - aktywność wymagająca sprawności
Liczba uczestników: 7 - 12
Cena zawiera: 2900 PLN
organizację Wyprawy i opiekę polskiego Przewodnika
zapewnienie ekwipunku biwakowego (dwuosobowe namioty, kuchenki, gaz, apteczka)
pakiet wyprawowy (koszulka, chusta wielofunkcyjna)
ubezpieczenie KL 30000 EUR, NNW 15000 PLN i BP 5000 PLN
składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy

+ 400 EUR
przejazdy lokalnymi środkami transportu publicznego
wyżywienie (śniadania, lunche i obiadokolacje w oparciu o lokalną gastronomię i posiłki podczas trekkingu przygotowywane wspólnie w warunkach turystycznych)
9 noclegów w namiotach (2 osobowe) i w kwaterze prywatnej w Worochcie (pokoje 2-4 osobowe) zgodnie z planem wyprawy
bilety wstępu do parków narodowych i zwiedzanych obiektów
Organizator: Offtravel

Obowiązuje cena organizatora.

Ceny wyjazdów na naszej stronie są takie same jak u organizatorów.

Lokalizacja

Worochta, Ukraina

TripTrip-trekking-Gorgany-Świdowiec-Czarnohora-Ukraina-Karpaty-1
TripTrip-trekking-Gorgany-Świdowiec-Czarnohora-Ukraina-Karpaty-2
TripTrip-trekking-Gorgany-Świdowiec-Czarnohora-Ukraina-Karpaty-3
TripTrip-trekking-Gorgany-Świdowiec-Czarnohora-Ukraina-Karpaty-4
TripTrip-trekking-Gorgany-Świdowiec-Czarnohora-Ukraina-Karpaty-5
TripTrip-trekking-Gorgany-Świdowiec-Czarnohora-Ukraina-Karpaty-6
TripTrip-trekking-Gorgany-Świdowiec-Czarnohora-Ukraina-Karpaty-7
TripTrip-trekking-Gorgany-Świdowiec-Czarnohora-Ukraina-Karpaty-8
TripTrip-trekking-Gorgany-Świdowiec-Czarnohora-Ukraina-Karpaty-9

DODATKOWE INFORMACJE

  • Uczestnik zobowiązany jest posiadać ważny paszport.
  • Uczestnik powinien zapoznać się z informacjami o obowiązujących przepisach paszportowych, wizowych i sanitarnych oraz o wymaganiach zdrowotnych, w tym zalecanych szczepieniach ochronnych ,dostępnymi na stronie https://www.gov.pl/web/dyplomacja/ukraina.

 

WYPOSAŻENIE UCZESTNIKA | CHECKLISTA

 

BAGAŻ 

  • plecak trekkingowy (50-60 litrów) z ochraniaczem przeciwdeszczowym

SPANIE 

  • ciepły śpiwór (puchowy, temperatura komfortu ok. –5 stopni C, waga do 1,2 kg)
  • piankowa mata turystyczna, mata samopompująca lub lekki materac dmuchany
  • dmuchana poduszka turystyczna (opcjonalnie)

OBUWIE 

  • buty trekkingowe powyżej kostki (z membraną lub impregnowane)
  • sandały turystyczne
  • ochraniacze na buty (tzw. stuptuty)

ODZIEŻ WIERZCHNIA

  • kurtka z kapturem z membraną przeciwdeszczową
  • peleryna przeciwdeszczowa lub ponczo
  • ciepła bluza termoaktywna
  • kamizelka lub sweter puchowy (np. Primaloft)
  • długie spodnie trekkingowe
  • krótkie spodenki trekkingowe
  • ciepła czapka i rękawiczki
  • lekkie nakrycie głowy chroniące przed słońcem
  • chusta wielofunkcyjna (tzw. komin)

BIELIZNA 

  • koszulki termoaktywne z krótkim rękawem (1 szt. na 2-3 dni trekkingu)
  • skarpety trekkingowe (np. z wełny Merino) (1 para na 2-3 dni trekkingu)
  • bielizna

HIGIENA 

  • ręcznik szybkoschnący (duży)
  • przybory higieniczne i kosmetyki (biodegradowalne) w małych opakowaniach
  • chusteczki nawilżane (biodegradowalne)
  • papier toaletowy
  • żel antybakteryjny do rąk
  • krem z filtrem UV (min. SPF 30)

AKCESORIA 

  • kijki trekkingowe
  • okulary przeciwsłoneczne (filtr UV kat. 3)
  • nóż turystyczny
  • zapalniczka
  • długopis i mały notatnik
  • worki wodoszczelne lub mocne worki foliowe (2-3 szt.)
  • worki strunowe na dokumenty i elektronikę
  • saszetka na szyję lub torebka biodrowa (na dokumenty i pieniądze)

KUCHNIA 

  • butelka na wodę (np. Nalgene) lub bukłak z rurką (tzw. camelback) (min. 1 litr)
  • termos (opcjonalnie)
  • menażka do gotowania (0,7 – 1 litr)
  • kubek
  • łyżka lub spork

ELEKTRONIKA 

  • latarka (czołówka) i komplet zapasowych baterii
  • telefon i ładowarka
  • powerbank

DOKUMENTY i PIENIĄDZE

  • paszport
  • kopia dokumentu tożsamości (ksero lub zdjęcie w telefonie)
  • karta płatnicza (opcjonalnie)
  • gotówka (banknoty niezniszczone, bez napisów i pieczątek)

APTECZKA OSOBISTA

  • lekarstwa indywidualne (po konsultacji z lekarzem): przeciwbólowe,
  • przeciwzapalne i przeciwgorączkowe, na zatrucia i dolegliwości żołądkowe,
  • krem na otarcia, elektrolity, lekarstwa przyjmowane regularnie
  • podstawowe środki opatrunkowe: rękawiczki jednorazowe, gaziki nasączane
  • alkoholem, plastry z opatrunkiem, kompresy jałowe, bandaż elastyczny
  • koc termiczny (tzw. folia NRC)
Zapytaj o wycieczkę

Masz dodatkowe pytania?
Interesuje Cię taka wycieczka w innym terminie?


Rezerwacja - zamówienie wstępne

Prosimy o wypełnienie formularza w celu dokonania rezerwacji - zamówienia wstępnego na wybraną wycieczkę.
Przesłanie formularza nie wiąże się z żadnymi kosztami i jest niezobowiązujące.


Udostępnij - zaproponuj wycieczkę znajomym