Rowerem przez Puszczę

Udostępnij - zaproponuj wycieczkę znajomym
TripTrip-wycieczka-rowerowa-Puszcza-Knyszyńska-7

Puszcza Knyszyńska to wyjątkowe miejsce na mapie Polski. Ze względu na swoją roślinność i wiekowe świerkowe drzewostany często określana jest mianem „polskiej tajgi”. Przed nami aktywne dni na rowerach, z dala od zgiełku miasta i wspaniała przyroda. Podczas wyjazdu zrealizujemy też praktyczne szkolenie outdoorowe dotyczące turystyki rowerowej. 

PRZED NAMI:

 • 3 aktywne dni na rowerach
 • odpoczynek od miasta na łonie natury
 • integracja w gronie pasjonatów turystyki rowerowej
 • przyroda „polskiej tajgi”, leśne rezerwaty i dzikie zwierzęta Puszczy Knyszyńskiej
 • wielokulturowe tradycje i regionalna kuchnia Podlasia
 • muzeum ikon w Supraślu, zabytki Szlaku Tatarskiego i scenerie z filmu „U Pana Boga za piecem”
 • szkolenie outdoorowe – wyprawy rowerowe: przygotowanie i ekwipunek
 • transport uczestników, rowerów i wsparcie samochodu technicznego wiozącego bagaże na trasie między noclegami

 

O WYJEŹDZIE

Dzika Polska to cykl wyjazdów, w których zabieramy Was w zachwycające miejsca w Polsce i dzielimy się naszym wieloletnim doświadczeniem podróżniczym! To też świetna okazja do nawiązania nowych znajomości i poznania takich samych pasjonatów turystyki aktywnej jak Ty!

 

Jednym z wyjątkowych regionów na mapie Polski, w które chcemy Was zabrać jest Puszcza Knyszyńska. Znajduje się ona na północnym Podlasiu, niedaleko Białegostoku. Choć nie tak sławna jak leżąca nieopodal Puszcza Białowieska, jest do niej bardzo podobna. Ma też wielką zaletę w porównaniu ze swoją sąsiadką – spotkamy w niej znacznie mniej turystów niż w okolicach Białowieży. Będziemy mogli za to cieszyć się w pełni tak samo wspaniałą i imponującą puszczańską przyrodą, chronioną w postaci Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej i wielu rezerwatów przyrody!

 

Niesamowitego uroku dodają jej także liczne śródleśne źródliska i tereny podmokłe. Spośród licznych dzikich zwierząt zamieszkujących tutejsze okolice, najbardziej charakterystyczne są żubry. Być może uda się nam je dostrzec – błyskawicznie przemykające przez leśne drogi lub dostojnie pasące się na otwartych przestrzeniach. Podczas eksplorowania puszczy towarzyszyć nam będzie wspaniały zapach prawdziwego wiekowego lasu. Nieraz usłyszymy też pohukiwania sów i klangor żurawi. Przemierzając na dwóch kółkach tutejsze szlaki zatrzymamy się przy leśnych jeziorkach i niedużych, za to bardzo czystych rzekach i strugach, idealnych do orzeźwiającej kąpieli w upalny dzień.

 

Zobaczymy też malownicze podlaskie miejscowości takie jak Supraśl czy Kruszyniany, w których ślady wielokulturowości tych ziem widać na każdym kroku. Spróbujemy też lokalnych podlaskich specjałów kulinarnych takich jak babka ziemniaczana, kartacze, czy słynny „duch puszczy”… Zaplanowana przez nas trasa nie jest wymagająca, ale da też dużo satysfakcji z przebytych kilometrów i poznania własnych możliwości. Jej część przebiega szlakiem rowerowym GreenVelo. Wieczory spędzimy integrując się przy ognisku, w wyjątkowej aurze otaczającej nas letniej przyrody, oraz na wspólnej wymianie doświadczeń z naszych rowerowych przygód i podróży.

 

Podczas wyjazdu zrealizujemy praktyczne szkolenie outdoorowe dotyczące turystyki rowerowej. Podzielimy się z Wami doświadczeniami z wypraw rowerowych do Mongolii, Kirgistanu oraz wielu innych długodystansowych wycieczek. Pokażemy Wam, co ze sobą zabrać i co sprawdza się w praktyce. Dowiecie się jak dobrać rower, spakować ekwipunek i jak go używać, zarówno na kilkudniowym wyjeździe, jak i na dłuższej wyprawie.

 

PLAN WYJAZDU

1 dzień: Supraśl i okolice

 

Spotykamy się o godzinie 6:00 w Warszawie przed kawiarnią Południk Zero (ul. Wilcza 25) i ruszamy do Białegostoku (z osobami chcącymi dojechać samodzielnie spotykamy się o godzinie 10:00 przy dworcu kolejowym w Białymstoku). Z Białegostoku ruszamy ścieżką rowerową w kierunku Supraśla – malowniczego uzdrowiskowego miasteczka, leżącego w środku Puszczy Knyszyńskiej. W Supraślu zwiedzimy Muzeum Ikon powstałe przy XVI wiecznym prawosławnym monasterze, zwanym Ławrą Supraską. Następnie w regionalnej karczmie zatrzymamy się na obiad. Spróbujemy tu tradycyjnych podlaskich potraw. Po odpoczynku ruszymy dalej w trasę i po południu dojedziemy do klimatycznego siedliska położonego na skraju lasu, niedaleko rzeki Sokołdy. Rozbijemy obóz w jego sąsiedztwie, a potem spotkamy się na warsztatach dotyczących przygotowań do wyprawy rowerowej – omówimy dobór roweru, ekwipunku i odzieży. Wieczór spędzimy wspólnie przy ognisku do późna, wpatrując się w trzaskające iskry i rozgwieżdżone niebo, wsłuchując w pohukiwania sów, a o świcie klangor żurawi dochodzący z pobliskich łąk… Nocleg w namiotach, z dostępem do łazienki i toalety. Dystans ok. 33 km.

 

2 dzień: W głąb Puszczy Knyszyńskiej

 

Rano wyruszymy na leśne drogi, z których będziemy podziwiać wspaniałe wiekowe drzewostany Puszczy Knyszyńskiej oraz jej bogactwo fauny i flory. Miniemy trzy niewielkie rzeki – Sokołdę, Słoję i Nietupę – wijące się wśród łąk, mokradeł i leśnej gęstwiny. Tego dnia dotrzemy niemal pod białoruską granicę do miejscowości Kruszyniany. To miejsce mocno związane z polskimi Tatarami, którzy osiedlali się na ziemiach północno-wschodniej Polski od końca XIV wieku. Wieś Kruszyniany została im nadana w 1679 roku przez króla Jana III Sobieskiego za zasługi w walce z Turkami. Zobaczymy tu m.in. najstarszy w Polsce muzułmański meczet z XVIII w., a potem czeka nas prawdziwa kulinarna uczta i jadło w słynnej „Tatarskiej Jurcie”. Z Kruszynian ruszymy dalej na nasz rowerowy szlak, zachwycając się żywicznym zapachem sosnowych i świerkowych borów. Pod wieczór dotrzemy do niedużej osady letniskowej w środku lasu, gdzie się zostaniemy na noc. Nocleg w namiotach na polu biwakowym. Dystans ok. 70 km.

 

3 dzień: Wzgórza Świętojańskie

 

Tego dnia skierujemy się z powrotem w stronę Białegostoku. Po drodze odwiedzimy Królowy Most i okolice – plenery znane z serii filmów U Pana Boga za piecem, U Pana Boga w ogródku, U Pana Boga za miedzą. Zmierzymy się też z miejscowymi „górami” – pamiątką po lodowcu sprzed 10 tys. lat. Najwyższa z nich – Kopna Góra – wznosi się aż 211 m n.p.m., a ze zbudowanej na niej wieży widokowej roztacza się z niej rozległy widok na Puszczę Knyszyńską. W przerwie na odpoczynek zrobimy drugą część szkolenia. Dowiecie się jak zoptymalizować wagę sprzętu, a jednocześnie mieć ze sobą wszystkie potrzebne rzeczy oraz jak ich używać. Jeśli do tej pory tego nie robiliście – będzie okazja, aby np. zmienić dętkę lub wykonać inne improwizowane naprawy w terenie… Dalej, mijając Supraśl i Jezioro Komosa, wrócimy do Białegostoku ok. godziny 15:00. Dystans ok. 46 km. Powrót do Warszawy około godziny 19:00.

Cena: 390 PLN

Data: 02/09/2022 - 04/09/2022

Poziom trudności: łatwy - dla każdego chcącego przeżyć przygodę
Cena zawiera: organizację Wyjazdu i opiekę Przewodnika
wsparcie samochodu technicznego wiozącego bagaże na trasie między noclegami
szkolenie outdoorowe zgodnie z Planem wyjazdu
udostępnienie sprzętu zespołowego (dwuosobowe namioty z dwoma wejściami i przedsionkami, narzędzia rowerowe, apteczka zespołowa, kuchenki turystyczne i gaz)
program szkoleniowy
2 noclegi w namiotach zgodnie Planem wyjazdu
wstęp do Muzeum Ikon w Supraślu i meczetu w Kruszynianach z lokalnym przewodnikiem
ubezpieczenie NNW (10000 PLN)
Cena nie zawiera: transport uczestnika i roweru z i do Warszawy - 160 PLN

Lokalizacja

Supraśl, Polska

TripTrip-wycieczka-rowerowa-Puszcza-Knyszyńska-7
TripTrip-wycieczka-rowerowa-Puszcza-Knyszyńska-1
TripTrip-wycieczka-rowerowa-Puszcza-Knyszyńska-2
TripTrip-wycieczka-rowerowa-Puszcza-Knyszyńska-3
TripTrip-wycieczka-rowerowa-Puszcza-Knyszyńska-4
TripTrip-wycieczka-rowerowa-Puszcza-Knyszyńska-5
TripTrip-wycieczka-rowerowa-Puszcza-Knyszyńska-6
TripTrip-wycieczka-rowerowa-Puszcza-Knyszyńska-8
TripTrip-wycieczka-rowerowa-Puszcza-Knyszyńska-9

WAŻNE INFORMACJE:

 • Uczestnik powinien posiadać sprawny rower turystyczny (mtb, cross lub trekkingowy)
 • z oświetleniem; zalecamy jazdę w kasku rowerowym.
 • Uczestnik zobowiązany jest do przestrzegania zasad ruchu drogowego.
 • Trasa wyjazdu przebiega szutrowo-gruntowymi drogami leśnymi, drogami lokalnymi, a także odcinkami piaszczystymi i ścieżkami rowerowymi.
 • Bagaże na trasie wiezione są samochodem, uczestnik jedzie „na lekko”.
 • Transport uczestników z i do Warszawy autami osobowymi lub busem, w zależności od liczby chętnych.
 • Wyżywienie uczestników we własnym zakresie.

 

WYPOSAŻENIE UCZESTNIKA:

 • rower, oświetlenie, zapasowe dętki (2 szt.), opcjonalnie: łatki do opon i dętek, podstawowe narzędzia (multitool rowerowy, łyżki do opon, pompka)
 • kask rowerowy
 • mały plecak / sakwy
 • śpiwór i karimata (mata samopompująca lub lekki materac)
 • polar/softshell, kurtka przeciwdeszczowa z kapturem
 • wygodne do jazdy rowerem długie spodnie i krótkie spodenki oraz buty
 • czapka i rękawiczki
 • bielizna, koszulki „oddychające”
 • zapasowe długie spodnie i bluza
 • ręcznik szybkoschnący, sandały lub klapki
 • latarka ze sprawnymi bateriami, nóż turystyczny, łyżka, kubek
 • telefon komórkowy, ładowarka, powerbank
 • dokument tożsamości i pieniądze
 • filtr przeciwsłoneczny i okulary, środek na komary i kleszcze
 • przybory higieniczne
 • podstawowe indywidualne lekarstwa i środki opatrunkowe (przeciwgorączkowe, przeciwbólowe, na dolegliwości żołądkowe, plastry, bandaż elastyczny, gaziki nasączane spirytusem, gaziki jałowe)
 • prowiant na trasę, woda lub inny napój (min. 1,5l/ dzień)

  

Przewodnik: Jakub Czajkowski

Zapytaj o wycieczkę

Masz dodatkowe pytania?
Interesuje Cię taka wycieczka w innym terminie?


Rezerwacja - zamówienie wstępne

Prosimy o wypełnienie formularza w celu dokonania rezerwacji - zamówienia wstępnego na wybraną wycieczkę.
Przesłanie formularza nie wiąże się z żadnymi kosztami i jest niezobowiązujące.


Udostępnij - zaproponuj wycieczkę znajomym