Step to za mało - offroad Mongolia

Udostępnij - zaproponuj wycieczkę znajomym
TripTrip-Mongolia-wyprawa-samochodowa-offroad-3

Fotograficzno-przygodowa wyprawa samochodowa w różnorodne zakątki Mongolii. Przemierzając rozległe pastwiska dotrzemy do wyjątkowych miejsc na Pustyni Gobi, a potem udamy się w góry Changaj. Zdobędziemy najwyższe wydmy świata, ale i poznamy zapach modrzewiowych lasów oraz zanurzymy się w orzeźwiających rzekach. Wielokrotnie spotkamy nomadów. Odwiedzimy ich jurty, spróbujemy kumysu, archi oraz tradycyjnych mongolskich potraw.

PRZED NAMI

  • samochodowa podróż przez Mongolię
  • wspaniałe krajobrazy i eksploracja wielkiego stepu
  • Pustynia Gobi – Płonące Klify i Śpiewające Wydmy
  • spotkania z nomadami, wizyty w jurtach i tradycyjna mongolska kuchnia
  • bogactwo dzikiej przyrody i niezapomniane biwaki pod rozgwieżdżonym niebem
  • zabytkowe buddyjskie klasztory – Ongijn, Tuwchun, Erdene Zuu i Gandan
  • atrakcje Ułan Bator

 

O WYPRAWIE

 

Mongolia to kraj o bogatej kulturze i imponującej historii sięgającej tysiąca lat. Najcenniejszym skarbem tego kraju jest przyroda – nieskażona, dziewicza i wbrew powszechnemu mniemaniu niezwykle różnorodna. Wprawdzie dominuje tu trawiasty step, jednak spotkamy również wysokie góry, dziką modrzewiową tajgę i pustynie z ogromnymi wydmami. Dopełnieniem krajobrazu są kryształowo czyste jeziora i bystre strumienie.

 

Na mongolskim stepie niewiele zmieniło się od czasów Czyngis-chana. Dawne tradycje i zwyczaje wciąż obecne są podczas świąt jak i w codziennym życiu, a Mongołowie bardzo chętnie witają i zapraszają gości do swoich jurt. Nieodłącznym elementem krajobrazu są jurty i pasące się swobodnie ogromne stada zwierząt – owiec, kóz, koni, jaków i wielbłądów.

 

Step to za Mało to fotograficzno-przygodowa wyprawa samochodowa w różnorodne zakątki Mongolii. Przemierzając rozległe pastwiska dotrzemy do wyjątkowych miejsc na Pustyni Gobi, a potem udamy się w góry Changaj. Zdobędziemy najwyższe wydmy świata, ale i poznamy zapach modrzewiowych lasów oraz zanurzymy się w orzeźwiających rzekach. Na naszym szlaku wielokrotnie spotkamy namadów. Odwiedzimy ich jurty, gdzie będziemy mieli okazję spróbować kumysu, archi oraz tradycyjnych mongolskich potraw. W buddyjskich klasztorach poznamy kulturę i historię tego wyjątkowego kraju.

 

Z Mongolii oprócz wspomnień przywieziemy też wyjątkowe zdjęcia. Na fotografiach uwiecznimy imponujące i różnorodne krajobrazy stepów, pustyni, gór i lasów …  Podpatrzymy dziką faunę, a także wielkie stada hodowlanych zwierząt. „Złote godziny” spędzimy na Płonących Klifach oraz pod ogromnymi piaszczystymi wydmami, a po zmroku stale będziemy w jednym z najlepszych miejsc na ziemi do astrofotografii… Będziemy mogli zajrzeć też z obiektywami do jurt, dokumentując prawdziwe życie mieszkańców wielkiego stepu.

 

PLAN WYPRAWY

 

1 dzień: Wylot do Mongolii

Spotykamy się na Lotnisku Chopina w Warszawie i wylatujemy do Mongolii.

 

2 dzień: Pierwsze kroki w Mongolii

Przylatujemy do Ułan Bator, stolicy Mongolii. Załatwiamy niezbędne formalności, udajemy się na typowo mongolski posiłek oraz pakujemy sprzęt i prowiant na drogę. Około południa wyruszamy samochodem na południe Mongolii, w kierunku Gobi. Nocleg w namiotach w stepie.

 

3 dzień: Przez stepy

Po nocy spędzonej pod rozgwieżdżonym mongolskim niebem rano ruszamy dalej. Przemierzamy wielkie przestrzenie, podziwiając krajobraz stepu zmieniającego się w pustynię. Późnym popołudniem dojeżdżamy do buddyjskiego klasztoru Ongijn. Klasztor ten, założony w XVII wieku, był niegdyś jednym z największych i najważniejszych w Mongolii. Nocleg w jurtach.

 

4 dzień: Płonące Klify

Tego dnia docieramy do jednej z największych atrakcji Pustyni Gobi. Skaliste klify Bayandzag robią imponujące wrażenie, szczególnie gdy oświetlone są przez promienie zachodzącego słońca. Stąd też są określane mianem Płonących Klifów. U ich stóp odkryto sto lat temu szczątki dinozaurów, co dało początek wielkim odkryciom archeologicznym na Pustyni Gobi. Nocleg w jurtach lub w namiotach u stóp klifów.

 

5 dzień: Przez Pustynię Gobi

Podróżujemy drogą przecinającą Ałtaj Gobijski. Przejeżdżamy przez góry i park narodowy Gurwan Sajchan (nazwa ta oznacza po mongolsku „Trzy Piękności”) podziwiając różnorodne oblicza pustyni – olbrzymie kamienisto-żwirowe równiny, skaliste szczyty oraz świat dzikiej przyrody. Po południu docieramy do fenomenalnych piaszczystych wydm. Nocleg w jurtach w pobliżu wydm.

 

6 dzień: Śpiewające Wydmy

Olbrzymie piaszczyste wzniesienia, których wysokość względna dochodzi do 300 m, górują nad okolicą. Odgłosy piasku przewiewanego przez pustynny wiatr przypominają śpiew, dlatego miejscowi nazwali je Śpiewającymi Wydmami (mong. Khongoryn Els). Tego dnia udajemy się na eksplorację wydm pieszo lub na baktrianach – dwugarbnych wielbłądach zamieszkujących Azję Centralną. Nocleg w jurtach w pobliżu wydm.

 

7-8 dzień: W kierunku Changaju

Wyruszamy w drogę na północ, w kierunku gór Changaj. Mijany krajobraz zmienia się i coraz częściej za oknami maluje się zieleń stepów, pasterskie jurty i stada pasących się zwierząt. Jedziemy mniej uczęszczanym traktem, a po drodze mamy okazję przyjrzeć się życiu nomadów i ich codziennej pracy, a także klimatowi prowincjonalnych miasteczek. Noclegi w namiotach, pod rozgwieżdżonym niebem w stepie.

 

9 dzień: Góry Changaj

Przejeżdżamy przez górskie doliny i przełęcze. Odpoczywamy przy wartkich rzekach i w cieniu modrzewiowych lasów. Wieczór spędzamy przy ognisku, wsłuchując się w odgłosy przyrody. Nocleg w namiotach.

 

10 dzień: Dolina Orchonu

Zjeżdżamy do malowniczej doliny rzeki Orchon. To najdłuższa mongolska rzeka i rozpościera się wzdłuż niej obszar wpisany ze względu na swoje walory kulturowo-krajobrazowe na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na naszej trasie znajdują się widokowe miejsca, wiekowe buddyjskie klasztory i prastare cmentarzyska. Nocleg w namiotach nad rzeką.

 

11 dzień: Klasztor Tuwchun

Odwiedzamy położony w górach i nieomal przypięty do skał klasztor Tuwchun. Ta buddyjska świątynia powstała w XVII wieku jako jedna z pierwszych w Mongolii. Roztacza się z niej widok na okoliczne góry i modrzewiowe lasy. Po południu udajemy się wzdłuż rzeki Orchon w kierunku miasta Harhorin. Nocleg w namiotach nad rzeką.

 

12 dzień: Dawne Karakorum i klasztor Erdene Zuu

Około południa docieramy do Harhorin i zwiedzamy klasztor Erdene Zuu. To pierwszy klasztor buddyjski w Mongolii, wzniesiony pod koniec XVI wieku w miejscu Karakorum – dawnej stolicy imperium Czyngis-chana. Kompleks klasztorny, na który składają się świątynie w stylu chińskim i tybetańskim, otacza wysoki mur ze 108 stupami. Klasztor wciąż jest miejscem modlitw i medytacji mnichów, funkcjonuje w nim też muzeum. Nocleg w jurtach

 

13 dzień: Jezioro Ogii

Ruszamy nad jezioro Ogii. Jest ono jednym z wielu dużych zbiorników wodnych w Mongolii chronionych konwencją Ramsar ze względu na bogactwo flory i fauny. Po południu odpoczynek nad brzegami jeziora. Nocleg w jurtach lub namiotach niedaleko brzegu.

 

14 dzień: Ułan Bator

Późnym popołudniem przyjeżdżamy do mongolskiej stolicy, gdzie zatrzymujemy się w hostelu w centrum miasta i mamy chwilę czasu na odpoczynek po podróży. Wieczorem wybieramy się na spacer po centrum miasta m.in. Plac Czyngis-chana, przy którym mieści się m.in. Wielki Churał, czyli siedziba władz Mongolii. Nocleg w hostelu.

 

15 dzień: Klasztor Gandan i atrakcje stolicy

Rano udajemy się do klasztoru Gandan, będącego najważniejszym ośrodkiem buddyjskim w kraju i słynący m.in. z 26-cio metrowej wysokości posągu bodhisattwy Awalokiteśwary. Po południu zwiedzamy Muzeum Narodowe Mongolii. Prezentuje ono kulturę, sztukę i życie ludzi wielkiego stepu na przestrzeni setek lat. Zobaczymy bogate kolekcje tradycyjnych ubrań, broni, przedmiotów religijnego i codziennego użytku. Po południu czas na zakupy pamiątek, a wieczorem spotykamy się na pożegnalnej kolacji w restauracji.

 

16 dzień: Powrót do Warszawy

Wcześnie rano ruszamy na lotnisko i wylatujemy z Mongolii. Tego samego dnia przylatujemy do Warszawy.

Cena: 15 800 PLN

Data: 08/06/2024 - 23/06/2024

Status wyjazdu: wyjazd jest potwierdzony
Dostępność miejsc: miejsca są dostępne
Cena bazowa w walucie przeliczana na pln: 9400 PLN + 1600 USD
Poziom trudności: średni - aktywność wymagająca sprawności
Liczba uczestników: 6 - 10
Cena zawiera: 9400 PLN
organizację Wyprawy i opiekę polskiego Przewodnika
przelot na trasie Warszawa – Ułan Bator – Warszawa, w samolocie rejsowym w klasie ekonomicznej (1 sztuka bagażu głównego + bagaż podręczny)
udostępnienie ekwipunku biwakowego (dwuosobowe namioty, kuchenki, gaz, apteczka)
pakiet wyprawowy (koszulka, chusta wielofunkcyjna)
ubezpieczenie KL, NNW i BP
składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy

+ 1600 USD
przejazdy lokalne wynajętym samochodem
wyżywienie od 2 do 15 dnia (śniadania, lunche i obiadokolacje w oparciu o lokalną gastronomię i posiłki przygotowywane wspólnie w warunkach turystycznych zgodnie z Planem wyprawy)
14 noclegów w namiotach (2 osobowe), jurtach (wieloosobowe), hostelu (pokoje 2-4 osobowe) zgodnie z Planem wyprawy
bilety wstępu do parków narodowych i zwiedzanych obiektów
Organizator: Offtravel

Obowiązuje cena organizatora.

Ceny wyjazdów na naszej stronie są takie same jak u organizatorów.

Lokalizacja

TripTrip-Mongolia-wyprawa-samochodowa-offroad-3
TripTrip-Mongolia-wyprawa-samochodowa-offroad-1
TripTrip-Mongolia-wyprawa-samochodowa-offroad-2
TripTrip-Mongolia-wyprawa-samochodowa-offroad-4
TripTrip-Mongolia-wyprawa-samochodowa-offroad-5
TripTrip-Mongolia-wyprawa-samochodowa-offroad-6
TripTrip-Mongolia-wyprawa-samochodowa-offroad-7
TripTrip-Mongolia-wyprawa-samochodowa-offroad-8
TripTrip-Mongolia-wyprawa-samochodowa-offroad-9

DODATKOWE INFORMACJE

  • Uczestnik zobowiązany jest posiadać paszport ważny minimum 6 miesięcy od daty powrotu do Polski, z przynajmniej jedną wolną stroną.
  • Uczestnik powinien zapoznać się z informacjami o obowiązujących przepisach paszportowych, wizowych i sanitarnych oraz o wymaganiach zdrowotnych, w tym zalecanych szczepieniach ochronnych, dostępnymi na stronie https://www.gov.pl/web/dyplomacja/mongolia

 

WYPOSAŻENIE UCZESTNIKA | CHECKLISTA

 

BAGAŻ 

  • miękka torba podróżna lub wór transportowy (60-80 litrów) (jako bagaż główny)
  • plecak lub torba (20-30 litrów) (jako bagaż podręczny do samolotu oraz
  • wykorzystywany podczas zwiedzania)

SPANIE 

  • ciepły śpiwór (puchowy lub syntetyczny, temperatura komfortu ok. 0 stopni C)
  • piankowa mata turystyczna, mata samopompująca lub lekki materac dmuchany
  • dmuchana poduszka turystyczna (opcjonalnie)

OBUWIE 

  • buty trekkingowe poniżej kostki
  • wygodne buty turystyczne poniżej kostki
  • sandały turystyczne
  • klapki (opcjonalnie)

ODZIEŻ WIERZCHNIA

  • kurtka z kapturem z membraną przeciwdeszczową
  • lekkie długie spodnie trekkingowe
  • ciepła czapka i rękawiczki
  • lekkie nakrycie głowy chroniące przed słońcem
  • chusta wielofunkcyjna (tzw. komin)

BIELIZNA 

  • bielizna
  • koszulki z krótkim rękawem (1 szt. na 2-3 dni)
  • strój kąpielowy

HIGIENA 

  • ręcznik szybkoschnący (duży)
  • ręcznik szybkoschnący (mały)
  • przybory higieniczne i kosmetyki (biodegradowalne) w małych opakowaniach
  • chusteczki nawilżane (biodegradowalne)
  • papier toaletowy
  • żel antybakteryjny do rąk
  • krem z filtrem UV (min. SPF 30)
  • środek na komary i kleszcze

AKCESORIA 

  • okulary przeciwsłoneczne (filtr UV kat. 3)
  • nóż turystyczny
  • zapalniczka
  • długopis i mały notatnik
  • worki wodoszczelne lub mocne worki foliowe (2-3 szt.)
  • worki strunowe na dokumenty i elektronikę
  • saszetka na szyję lub torebka biodrowa (na dokumenty i pieniądze)

KUCHNIA 

  • butelka na wodę (np. Nalgene) (min. 1 litr)
  • miska
  • kubek
  • łyżka lub spork

ELEKTRONIKA 

  • latarka (czołówka) i komplet zapasowych baterii
  • telefon i ładowarka
  • powerbank

DOKUMENTY i PIENIĄDZE

  • paszport
  • kopia dokumentu tożsamości (ksero lub zdjęcie w telefonie)
  • karta płatnicza (opcjonalnie)
  • gotówka (banknoty niezniszczone, bez napisów i pieczątek)

APTECZKA OSOBISTA

  • lekarstwa indywidualne (po konsultacji z lekarzem): przeciwbólowe,
  • przeciwzapalne i przeciwgorączkowe, na zatrucia i dolegliwości żołądkowe,
  • krem na otarcia, elektrolity, lekarstwa przyjmowane regularnie
  • podstawowe środki opatrunkowe: rękawiczki jednorazowe, gaziki nasączane
  • alkoholem, plastry z opatrunkiem, kompresy jałowe, bandaż elastyczny
  • koc termiczny (tzw. folia NRC)
Zapytaj o wycieczkę

Masz dodatkowe pytania?
Interesuje Cię taka wycieczka w innym terminie?


Rezerwacja - zamówienie wstępne

Prosimy o wypełnienie formularza w celu dokonania rezerwacji - zamówienia wstępnego na wybraną wycieczkę.
Przesłanie formularza nie wiąże się z żadnymi kosztami i jest niezobowiązujące.


Udostępnij - zaproponuj wycieczkę znajomym